Georg Plasger ‒ Sándor Fazakas (Hrsg.):

Autorität und autoritäre Strukturen

Reflexionen aus reformiert-theologischer Perspektive

Göttingen, Vandenhoeck & Ruprecht, 2024
ISBN: 978-3-525-50033-0

 

A „tekintély” megértésének és kezelésének kérdése egyszerre társadalompolitikai és teológiai kérdés, és minden államformában felmerül – valószínűleg a demokratikus államokban a legerősebben, mivel a hatalmi pozíciók tényleges megélése és a politikai kormányzás gyakorlata megkérdőjelezheti a polgárok alkotmány által megkövetelt egyenlőségét. És amikor a „tekintélyelvű struktúrák” kifejezés felmerül, a demokrácia iránt elkötelezett polgárok érzik a veszélyt, hiszen az egyenlőség és a szabadság elvének megkérdőjelezése a tét.

Éppen ezért a reformátori teológia és etika nem mellőzheti a tekintély, illetve tekintélyelvűség mentén felmerülő kérdéseket: Elképzelhető-e „természetes” tekintély és jó értelembe vett „autoritás”? Ha igen, mi ennek a feltétele és a bibliai-teológiai alapja? Mit jelent ez az egyházi tekintélyre nézve? Hol követel az egyház túl sok tekintélyt magának - és hol túl keveset? Milyen tekintéllyel rendelkeztek a próféták az ókori Izraelben? Mit jelent az egyházi tekintély Pál számára? Van-e olyan református ellenállási jog, amely a polgári engedelmességet is magában foglalja?
A kérdésekre német és magyar református teológusok keresték közösen a teológiai válaszokat a „Tekintély és tekintélyelvű struktúrák” címen megtartott közös konferencia alkalmával, Debrecenben, 2022. november 4-5-én. A kötete a konferencia előadásait és reflexióit tartalmazza.

 

A kötet előszava, tartalomjegyzéke és a konferencia nyitó előadásaink részletei itt olvashatók.
A konferenciával kapcsolatos beszámoló itt visszaolvasható.

Vétkezhet-e az egyház mint egyház? Hogyan érinti a tagok bűne, mulasztása vagy felelőtlensége a hívők közösségét, annak intézményes és szervezeti formáját?

„Vétkeztünk…”. Egyház a történelmi és társadalmi bűnösszefüggések rendszerében,

A könyv segítséget kíván nyújtani az önálló és felelős erkölcsi véleményformálás kialakításában, valamint betekintést enged az etika, illetve a szociáletika főbb területeinek dilemmáiba, válasz- és útkereséseibe, megoldási kísérleteibe.

A protestáns etika kézikönyve

Életvégi döntések keresztyén etikai megközelítése. A Debreceni Református Hittudományi Egyetem két oktatója által szerkesztett kötet az eutanázia kérdéskörét járja körül.

Ideje van az életnek, és ideje van a meghalásnak

A XXI. század első évtizedeiben olyan politikai és társadalmi átalakulásnak vagyunk tanúi világviszonylatban, amelyben a vallás, illetve a vallások jelenléte megkerülhetetlen. Ugyanakkor a vallás e folyamatokban betöltött szerepének és jelentőségének értelmezése vitatott.

Vallás és politika