Sándor Fazakas ‒ Mario Fischer ‒ Thomas-Andreas Põder (Hrsg. | Eds.):

Gemeinsam Kirche sein / Being Church Together

Konsequenzen, Wirklichkeiten und Möglichkeiten der Leuenberger Konkordie / Consequences, Realities and Possibilities of the Leuenberg Agreement

Leipzig, Evangelische Verlagsanstalt, 2024.
ISBN 978-3-374-07624-6

 

50 évvel a Leuenbergi Konkordia megfogalmazását és kinyilvánítását követően láthatjuk, hogyan fejlődött az abból létrejött protestáns egyházi közösség. A Konkordia értelmezése és gyakorlati egyházi életbe való átültetése azonban még mindig rejt magában feltárásra váró lehetőségeket, teológiai tisztázásra váró kihívásokat.

Ez a kötet a Leuenbergi Konkordia 50. évfordulója alkalmából 2023. március 9‒11. között a Debreceni Református Hittudományi Egyetemen megtartott „Együtt egyháznak lenni” című jubileumi nemzetközi konferencián (https://lk50.reformatus.hu/) elhangzott előadásokat dokumentálja. A Leuenbergi egyházi közösség múltja és jelen kiaknázásra váró teológiai potenciált tartalmaz, többek között, az ekkléziológia és egyháztan, a szentháromságtan, valamint a szocietika területén.
A konferencia szervezésében aktívan vettek részt és az előadók sorában is ott találhatók a DRHE Szociáletikai Tanszékének oktatói, doktoranduszai, valamint egyetemünk díszdoktorai és további neves előadók.

 

A konferenciakötet előszava és a tartalomjegyzék (német és angol nyelven) itt olvasható.
A konferenciával kapcsolatos tudósítások és interjúk itt visszaolvashatók: 
Hogyan lehetünk együtt egyházzá?
Közösség a sokféleségben
Fazakas Sándor: Van létjogosultsága az egymás véleményére nyitott párbeszédnek

Vétkezhet-e az egyház mint egyház? Hogyan érinti a tagok bűne, mulasztása vagy felelőtlensége a hívők közösségét, annak intézményes és szervezeti formáját?

„Vétkeztünk…”. Egyház a történelmi és társadalmi bűnösszefüggések rendszerében,

A könyv segítséget kíván nyújtani az önálló és felelős erkölcsi véleményformálás kialakításában, valamint betekintést enged az etika, illetve a szociáletika főbb területeinek dilemmáiba, válasz- és útkereséseibe, megoldási kísérleteibe.

A protestáns etika kézikönyve

Életvégi döntések keresztyén etikai megközelítése. A Debreceni Református Hittudományi Egyetem két oktatója által szerkesztett kötet az eutanázia kérdéskörét járja körül.

Ideje van az életnek, és ideje van a meghalásnak

A XXI. század első évtizedeiben olyan politikai és társadalmi átalakulásnak vagyunk tanúi világviszonylatban, amelyben a vallás, illetve a vallások jelenléte megkerülhetetlen. Ugyanakkor a vallás e folyamatokban betöltött szerepének és jelentőségének értelmezése vitatott.

Vallás és politika